Výroba čaje  
 

Čajovník (Thea sinensis) je stálezelená rostlina z rodu Camellia. Botanici obecně rozeznávají tři hlavní skupiny – čínskou, asamskou a indočínskou – jejichž listy slouží k výrobě čaje.

Čajovník čínský může dorůst do výšky 2 až 3 metry, pokud jej nikdo nestříhá. Daří se mu v Číně, Japonsku a Tibetu. Je odolný proti chladu, může dávat až 5cm dlouhé listy až 100 let. Čajovník Ásámský je považován spíše za strom, dorůstá do výšky 14 až 18 metrů a listy má 15 až 35cm dlouhé. Vyhovuje mu tropické podnebí a poskytuje sklizeň přibližně 40 let. Indočínské skupiny dorůstají do výšky kolem 4,5m a používají se hlavně ke křížení.

Čajovník vytváří tmavě zelené, lesklé, kožovité listy a křehké, malé, bílé květy s pěti až devíti okvětními lístky, připomínající jasmín. Z květu je poté plod, podobný muškátovému ořechu, jež obsahuje jedno až tři semena.
Listy čajovníku obsahují určité množství chemických látek, včetně aminokyselin, minerálů, karbohydrátů, kofeinu a polyfenolů a až 75 – 80% tvoří voda.
Kofein patří k nejvýznamnějším složkám, působí jako stimulant. Kofein se nachází ve všech druzích čaje – černém, zeleném, oolongu, ale v odlišném množství. Zelený čaj jej má méně než oolong a nejvíce byste ho našli v čaji černém. Připomeňme si, že zatímco kofein z kávy se vstřebává do krve velmi rychle, a tak zrychluje její oběh a činnost srdce, polyfenoly v čaji údajně jeho absorpci zpomalují.Účinky kofeinu sice pociťuje piják čaje pomaleji, ale látka zůstává v těle mnohem déle. Proto vás čaj osvěží a povzbudí daleko víc než káva.

Dále si přečtěte:

Zpracování čajovníkových listů
Listové a zlomkové čaje
Země, které čaje produkují

Zpět na úvodní stranu čajů

Hlavní strana

Stáhněte si: Letáček na čaje (118 kB)

 

Těšíme se na Vaší návštěvu

• Igel • Haškova 5, Praha 7 • +420602879152 / +420602382597 •
www.cajkorenikava.czigel-cz@volny.cz
©2007–2016 Igel, všechna práva vyhrazena